×
جستجو در سایت
ورود و عضویت
بازیابی رمز ورود
کد تایید ارسال شد
جهت تایید تغییر رمز کد ارسال شده را وارد نمایید
ورود
نام کاربری یا رمز خود را فراموش کرده ام
شماره موبایل خود را وارد نمایید
ارسال
اگر هنوز عضو نیستید 
عضویت
ارسال
ارسال

من به دریا نیندیشیده‌ام
فکرهای مرا، دریا اندیشیده است .۱

جایی نزدیک، جایی دور، امواج دریا موج دیگری را متولد می‌کند که نسیم دریایی از آن بی‌خبر است. بستر ساحلی و مجاورت پروژه با دریا موجب شد تا از انرژی‌های موجود در سایت جهت شکل گیری فرم و حجم اولیه با الهام از حرکت امواج در طراحی پروژه فودهال ساحل سیمرغ کیش، استفاده شود. هدف این پروژه ایجاد ساختاری پویا و پایدار است که شکل و حرکت امواج دریا را بازسازی کرده است و در مواجهه‌ی ابتدایی پیکربندی آن تداعی‌کننده‌ی ساختاری شناور و انعطاف پذیر است به نحوی که بنای آن جهت و شکل خود را مطابق با الگوهای موج تنظیم کرده‌ است.

این پروژه به دنبال کشف پتانسیل بیومیمیک به عنوان یک استراتژی طراحی است که عملکرد، انعطاف‌پذیری و زیبایی‌شناسی معماری را افزایش می‌دهد.

کانسپت پروژه

طراحی این سازه همچنین تغییرات زمانی و مکانی دریا مانند جزر و مد را منتقل می‌کند. هدف این پروژه ایجاد معماری غنایی و رسا است که زیبایی و رمز و راز دریا را بازتاب می‌دهد آن چنان که از موج ناشکفته‌ی دریابار، جایی نزدیک، جای دور، در قامت امواج می شود دوباره متولد شد.
با توجه به نیازهای عملکردی پروژه و پیش‌بینی فضاهای متنوع، علاوه بر در نظرگرفتن بخش قابل توجهی از پروژه به‌عنوان زون غذا و نوشیدنی و خدمات مربوط به آن در دو بخش فضای عمومی و VIP، بخش‌هایی به عنوان فضاهای تفریحی‌، فود‌کورت کودک، فضای پخش فیلم و سایر فضاهای تعاملی‌، نیاز بود حجم کلی به بخش‌های مجزا و در عین حال مرتبط با هم تقسیم شود و در یک سازماندهی خطی و با یک ریتم مشخص (تحت تاثیر معماری بومی درکیش) کنار هم قرار گیرند.

در مرحله‌ی بعد به بررسی نحوه حرکت امواج دریا و چگونگی تاثیر آن بر فرم پروژه پرداختیم در نتیجه فرم نمای بخش‌های رو به دریا به صورت خطوط منحنی متاثر از امواج دریا طراحی شد و در نهایت تاثیر این خطوط روی جزئیاتی نظیر بازشوها ، لندسکیپ و همچنین فضاهای داخلی و نورپردازی مد نظر قرارگرفت.
سه کلیدواژه تعامل با طبیعت، هویت و خلاقیت که از اصول کلی طراحی در مجموعه‌ی فود هال کیش است به صورت زیر در طراحی دیده می‌شود:
تعامل با طبیعت: فرم بنای فودهال به گونه‌ای طراحی شده که دارای تعامل با ساحل است و گویی احجام مطابق با الگوهای موج از دل شن‌های ساحل بلند شده‌اند و به شیوه‌ای پویا در حرکت هستند. این موضوع در جزییات پروژه مانند طراحی داخلی، مبلمان،نورپردازی و… نیز قابل مشاهده است.
هویت: بهره‌گیری از سازماندهی خطی و فرم‌های تکرارشونده و دارای ریتم در فودهال دیده می شود که در معماری بومی کیش مشهود است.
خلاقیت: الهام از کانسپت شناور و انعطاف پذیر امواج دریا

این پروژه در دفتر معماری و خلق تجربه های میان مرزآندو در تاریخ مرداد ماه سال ۱۴۰۱ در ساحل سیمرغ جزیره کیش با مساحت تقریبی ۲۰۰۰ متر مربع طراحی گردیده است.

مشخصات فنی:

موقعیت: جزیره کیش/ ساحل سیمرغ

زمانبندی: اتمام طراحی

کارفرما: امین طلوع

مدیر هنری : محسن سراجی

تیم کانسپت و طراحی : سارا سلامت، علیرضا بخشی

پست پروداکشن : جواد صابری

سایت و رسانه : زهرا محمدپور ، فائزه ابدی

تفسیر هنری : متانت محبی


[۱] یدالله رویایی