×
جستجو در سایت
ورود و عضویت
بازیابی رمز ورود
کد تایید ارسال شد
جهت تایید تغییر رمز کد ارسال شده را وارد نمایید
ورود
نام کاربری یا رمز خود را فراموش کرده ام
شماره موبایل خود را وارد نمایید
ارسال
اگر هنوز عضو نیستید 
عضویت
ارسال
ارسال

هرساله به مناسبت های مختلف  ده ها مجسمه و اثرحجمی به وسیله شهرداری ها ، مدیران شهری و بخش های خصوصی در فضاهای شهری و به مناسبت های  مختلف نصب می شود.  این حرکت در صورتی که به خوبی هدایت شود، می تواند سهم مهمی در ارتقاء کیفیت فضاهای شهری، روحیه مردم و نشاط آنها داشته باشد و نقش بسزایی در غنی ساختن زندگی شهری از طریق بیان هنری داشته باشد.
مناسب ترین راه جهت زیباسازی فضاهای محیطی و ساختن فضاهایی جهت تمرکز و تعامل شهروندان، ساخت مجسمه های موقت شهری است که هماهنگ و متناسب با فضای محیطی خود باشند تا شهروندان بتوانند به خوبی با آنها ارتباط برقرار نمایند.

در این راستا، علاوه بر مهارت هنرمند در خلق یک اثر حجمی زیبا و متناسب، استفاده از طراحان منظر، معماران و طراحان صنعتی برای شناخت فضاهای شهری و چیدمان مناسب و تأثیرگذار الزامی است.

گاهی المان ها را در قالب مجسمه شخصیت های بزرگ تاریخی و فرهنگی، و گاهی به شکل نمادها و نشانه هایی دیده ایم که علاوه بر زیبایی، دارای مفهومی عمیق هستند و برای لحظاتی ما را وادار به توقف و خیره شدن به خود کرده اند. این تندیس ها و پیکره ها در بیشتر موارد به نماد و نشانه ای برای محلی که در آن قرار گرفته اند، تبدیل شده و همه شهروندان، آن نقطه از شهر را به آن نشانی میشناسند.

محتوای مجسمه های شهری کاملا وابسته به مناسبت های موردنظر کارفرما است. ما در دپارتمان هنر شهر با توجه به تجربه های قبلی خود دسته بندی های زیر را برای طراحی و ساخت المان های شهری انتخاب کرده ایم .

مجسمه های رئال :

رویکرد این بخش ارائه مجسمه واقع گرایانه ای از شخصیت های ملی ، مذهبی ، تاریخی و ... است . مخاطب این آثار عمدتا عموم مردم هستند و در صورت اجرای حرفه ای می تواند ارتباط مناسبی با مخاطب نیز برقرار کند .

المان های مفهومی و مدرن :

در این بخش مفهوم مهمترین جنبه اثر هنری را شکل می دهد و مخاطب در ارتباط موثری با مفهوم اثر قرار می گیرد . شهرها و سایر مراکز شهری برای ارتقا سواد بصری مخاطبشان نیاز به آثار و المان های هنری مفهومی و مدرن دارند . این مفهوم می تواند منطبق با هویت شهری و اجتماعی کارفرما انتخاب شود .

المان و مجسمه های فانتزی :

در آثار فانتزی شهری خیال پردازی و تخیل به کمک انتقال مفهوم مد نظر طراحان شهری می آید . مخاطب آثار این بخش عموما کودکان و سطح عمومی اجتماع هستند  و مفاهیم مد نظر از عمق زیادی برخوردار نیستند ولی پرداخت به آن ها برای مدیران شهری عموما از اهمیت زیادی برخوردار است . مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج به عنوان تنها مرجع تخصصی در هنرهای شهری کشور آثار زیادی را در قالب المان و مجسمه های فانتزی در کشور طراحی و تولید نموده است .

المان نوروزی :

ایده ساخت المان های نوروزی به منظور ایجاد شادی و نشاط شهری و اهمیت به آداب و رسوم ایرانیان از سال 87 در مشهد در قالب طرح های استقبال از بهار  شروع شد . از آنجا که مدیریت مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج از مدیران وقت اجرای این پروژه و بنیان گذاران این پروژه بودند همه ساله این تجربه را در قالب ساخت المان های نوروزی به شهرهای مختلف کشور انتقال داده اند . مجموعه از رویکردهای متنوع بیان شهری با محوریت مفاهیم نوروزی ، آیینی ، ملی و شادی و نشاط و المان های بهاری در پکیج طراحی المان های هنری شهری نوروز مورد توجه ما قرار می گیرد . علاوه بر مشاهده این المان ها در بخش المان های شهری سایت می توانید با مراجعه به بلاگ سایت در بخش تجربه های مدیریتی سایر آثار مرتبط در بخش المان های شهری را نیز مشاهده فرمایید.

محصور سازی پروژه های عمرانی :

یکی از مهمترین وظایف مدیران شهری ، مدیران پروژه های عمرانی و بخش خصوصی کاور سازی پروژه های در حال ساخت هست به نحوی که علاوه بر زیباسازی سایت ومحدوده پروژه مفاهیم فرهنگی ، زیباشناختی و اجتماعی را در قالب این محصورسازی به مخاطب منتقل نمایند .  نمونه هایی از این پروژه ها که توسط مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج طراحی و اجرا شده است را می توانید در بخش المان های شهری سایت ملاحظه فرمایید .

المان نورانی :

توجه به خوانایی شب در اکثر المان هایی که توسط ما طراحی می شود مد نظر طراحان خواهد بود . اما در این بخش بیشتر انتقال مفاهیم از طریق سازه هایی مد نظر است که بیشتر در موقعیت هایی قرار می گیرند که در شب یا در لوکس پایین نوری کارکرد دارند .

تایپوگرافی:

در تعریف لغت تایپوگرافی آمده است : هنر و فن حروف ‌چینی (حروف‌نگاری) برای نمایش زبان است. در واقع تایپوگرافی هنر چیدمان حروف برای زبان تصویری. تقویت ویژگی بصری حروف و نزدیک کردن نوشتار به وجه تصویری برای انتقال یک مفهوم است . المان های تایپوگرافی بیشتر در خدمت انتقال مفاهیم مذهبی ، برند شهری و یا موضوعات مناسبتی مثل تبریک سال نو و ... هستند . انتخاب خط و هنرمندان مناسب در این بخش از مهمترین ارکان ارائه یک تایپوگرافی مناسب برای فضای شهری هستند .

المان های کارتونی و کودک :

با هدف ارتباط دنیای مجازی و تخیل کودکان از فضاهای انیمیشنی به واقعی چه در قالب نوستالژی و چه در ساختار امروزی ترجیحا از انیمیشن های مطرح جهانی و یا داخلی موضوع متناسب با موقعیت مکانی و زمانی انتخاب و با هدف انتقال مفهوم مد نظر طراحان شهری ساخته و اجرا می شوند .  از این رو می توانید با مراجعه به بخش المان های شهری نمونه هایی از این دسته از المان های شهری را که توسط مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج ساخته و نصب شده است ببینید .

میادین شهری :

امروزه طراحی و بازآفرینی میادین شهری با تاکید بر تعاملات اجتماعی بر اساس اصول شهرسازی و همچنین مبتنی بر هویت شهری یک پروژه میان رشته ای و براسا ظرفیت های کاملی از متخصصین معمار ، عمرانی ، هنرهای تجسمی و فضای سبز و سایر صاحبنظران است . از این رو مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج با اتکا به سوابق و تیم متخصص خود در حال طراحی پروژه میدان وحدت به عنوان یک نمونه کامل پروژه میدان شهری است .

شما می توانید جهت مشاهده سایر پروژه های هنری مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج به بخش نمونه کارها در سایت مراجعه فرمایید .