×
جستجو در سایت
ورود و عضویت
بازیابی رمز ورود
کد تایید ارسال شد
جهت تایید تغییر رمز کد ارسال شده را وارد نمایید
ورود
نام کاربری یا رمز خود را فراموش کرده ام
شماره موبایل خود را وارد نمایید
ارسال
اگر هنوز عضو نیستید 
عضویت
ارسال
ارسال

پارک موضوعی تماتیک یا زمینه محور

امروزه پارک های موضوعی به بخش مهمی در طراحی شهرهای مدرن بدل شده اند و هیچ شهر مدرن برخوردار از جاذبه های گردشگری را نمی توان یافت که از پارک های موضوعی  تفریحی و آموزشی برخوردار نباشد. اهمیت پارک های موضوعی در جلب گردشگر به حدی است که بازدید از آنها در برنامه اکثر تورهای سفر در کنار سایر جاذبه های گردشگری مانند بازدید از باغ وحش ها، آکواریوم ها، موزه ها، گالری های هنری و مراکز خرید، قرار گرفته است . پارک های موضوعی کارکردهای متنوعی را شامل شده و با هدف برقراری تعامل و پاسخ به نیازهای افراد در سنین و گروه های مختلف ساخته می شوند. از این رو در احداث این گونه پارک ها توجه به نیازهای مخاطبان هدف، رعایت اصول زیبایی شناسی، ویژگی های فرهنگی و تمایلات اجتماعی در کنار هم ضروری به نظر می رسد. دستیابی به تمامی این اهداف مستلزم کاربرد برنامه ریزی و طراحی براساس ادراک الگوها ، شاخص های موضوعی، فضاهای حمایت کننده و عناصر هویت بخش است.

پارک موضوعی:

یک پارک موضوعی شامل مناظر طبیعی , ساختمان ها و جاذبه هایی است که بر اساس یک یا چند موضوع و داستان مشخص کنار هم قرار گرفته اند .

پارک های تفریحی یا پارک های موضوعی گروهی از فعالیت های سرگرم کننده , جاذبه ها و مراسم های دیگری هستند که در مکانی مشخص برای لذت و شادی گروه و یا تعداد زیادی از مردم برگزار می شوند.

تلاش ما بر این است تا درزمینه طراحی انواع پارکهای موضوعی گامی موثر برداریم ودر این راستا از موضوعات خلاقانه وجذاب استفاده کردیم و تمامی سلایق و محدوده های  سنی مختلف را در نظر گرفتیم.لذا موضوعات مختلفی را در راستای رسیدن به اهدافمان برگزیدیم موضوعات تم پارک هاعبارتست از : تفریحی ، کودک و نوجوان ،نوستالوژی،نمایشگاهی ، دینی ، ادبی،طبیعی ، مینیاتوری،واقعیت مجازی ، مفهومی و....

  1-تم پارک تفریحی :

تم پارک موزه اینستاگرامی

این تم پارک با هدف ایجاد فضایی تفریحی و سرگرم کننده برای گذراندن یک روز شاد کنار تمام اعضای خانواده طراحی شده است . در طراحی این تم پارک سلسله مراتب و سیرکولاسیون حرکتی نقش بسزایی دارد و این حرکت از مبدا تا مقصد بر اساس تایم لاین زندگی ( از دوران نوزادی تا دوران سالمندی) طراحی شده است واعضای خانواده با گذر از بخش های مختلف این مجموعه می توانند تجربیات منحصر بفردی داشته باشند لحظات خود را ثبت نمایند و در شبکه های مجازی به اشتراک بگذارند.این مجموعه علاوه بر فضاهای تفریحی برای عکس گرفتن شامل فضاهای خدماتی مانند غرفه های خوراکی و نوشیدنی ،گیفت شاپ ،مبلمان های طراحی شده برای استراحت و... می باشد


پارک های کودک و نوجوان:

پارک های کودک و نوجوان، مکانی خاص برای کودکان با نوجوانان جهت بازی، لذت و تجربه اندوزی هستند. به عنوان نمونه از این گونه پارک ها می توان به پارک «جمهوری» در آرژانتین اشاره کرد که مکانی است برای کودکان تا یک دولت کوچک را اداره کنند. در این پارک مکان هایی چون پارلمان، دادگاه ، شهرداری و بناهایی از این دست قرار دارد و کودکان می توانند نقش های آینده را بازی کنند . پارک بازی کودکان کیدزانیاه" که اولین شعبه آن در سال ۱۹۹۹ در مکزیکو سیتی افتتاح شد و امروزه در بیش از ۱۶ نقطه دنیا شعبه دارد، مکانی است که بچه ها در نمونه کوچکی از دنیای واقعی قرار گرفته و می توانند شغل های مختلف را بررسی کرده و با آنها آشنا شوند. در این پارک بیش از ۱۰۰ نوع شغل مختلف برای تجربه کودکان وجود دارد . در هنگام ورود، به کودکان یک کارت ورودیه، نقشه پارک و ۵۰ کیدزو (واحد پول این پارک) داده می شود و از آنها خواسته می شود که خودشان پولشان را مدیریت کرده و با شغل های گوناگون کسب درآمد کنند و یا پولشان را خرج کنند. آتش نشان، دندان پزشک، مجری تلویزیون، رستوران دار، باغبان، پلیس، داروساز، خلبان،پرستار، نقاش، آرایشگر، کارمند بانک. کارگر ساختمان، کاراگاه خصوصی و … برخی از شغل هایی است که کودکان می توانند در این پارک تجربه کرده و از طریق آن ها کسب درآمد

تم پارک هفت خوان شاهنامه

این تم پارک با هدف ایجاد فضایی سرگرم کننده برای کودکان و نوجوانان می باشد سلسله مراتب در این پروژه بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که با گذر از مراحل مختلف (هفت خوان ) داستان و فضاسازی مرتبط با آن مرحله را تجربه خواهند کرد. دکوراسیون داخلی و فضاسازی داستانها به صورت مرحله به مرحله و پیوسته همراه با مجسمه های کاراکتر های مرتبط با هر خوان مخاطب را درفضایی منحصر بفرد قرار می دهد و در هر خوان  نقشی را درداستان بازی می کند طوری که مخاطب  خود را جزئی از مجموعه می داند .

تم پارک شهر مشاغل کودک

این تم پارک باهدف ایجاد فضایی تفریحی – آموزشی  برای کودکان ونوجوانان طراحی و اجرا شده است.این مجموعه شامل فضاهایی است که در آن مشاغل مختلف در قالبی کودکانه و متناسب با محدوده سنی کودکان و نوجوانان  به آنها آموزش داده می شود قصد ما بر این بوده است تا با قرار دادن مخاطب در این فضا علاوه بر ایجاد محیطی شاد و سرگرم کننده و همچنین آموزش مشاغل مختلف به کودکانمان ، در شناخت استعدادها و علایق فرزندانمان گامی موثر برداریم. برخی ازین مشاغل عبارتند ار : دندان پزشکی ، سالن زیبایی ، باغبانی ، آتش نشانی ، خلبانی  ، نجاری و... و همچنین  این مجموعه شامل فضاهای تفریحی مانند  پیست دوچرخه سواری ،کارگاه هنری ، مینی پارک و.... می باشد.

3- تم پارک با موضوع نوستالژی

تم پارک خانه پدری

پروژه دهکده خانه پدری پروژه ایست که تمام تلاش خود را میکند تا بناهای گرانقدر و خانه های قدیمی ایران را که نشان دهنده میراث فرهنگی ایران زمین است حفظ کند.این پروژه با ایجاد فضای نوستالژی برگرفته از خانه های قدیمی ایران (شهرهای مختلف در اقلیم های مختلف) در قالب بافتی سنتی و روستایی طراحی شده است این دهکده شامل بازارچه سنتی/چایخانه سنتی/فروشگاه غذاهای محلی/فروشگاه های محصولات دستساز/نانوایی سنتی/حمام/زمین زراعی/زمین بازی/استطبل/تالار و پلازا

این مجموعه ویلاهای شخصی با محیطی خوب و خدماتی عالی برای ساکنین و سرمایه گذاران طراحی شده،آنهایی که هویت خود را فراموش نکرده و دوستدار فضاهای سنتی و حس و حال زیبای آن هستند

ما در این پروژه از نماها و معماری مجموعه های زیر استفاده کرده ایم

خانه شقاقی(تهران) ، خانه امیرنظام گروسی (تبریز)، خانه شاپوری(شیراز)، خانه طباطبایی(کاشان)، خانه لاری ها (یزد)، خانه مکتب التجار(یزد)، خانه فاضلی(ساری)، خانه داروغه (مشهد)، خانه حسن پور(اراک)، عمارت باغ شاهزاده(کرمان)، عمارت چهل ستون (قزوین)، عمارت خسرو آباد(سنندج)

4-تم پارک نمایشگاهی

تم پارک مشهد قدیم

پروژه مشهد قدیم در واقع نمادی از مشهد در روزگاران قدیم در قالب یک شهر کوچک است.این پروژه متشکل از 9 بلوک (بخش) مجزا بوده که در قالب نمایشگاهی-تفریحی ایجاد شده است پروژه مشهد قدیم با الگوبرداری از بناهای قدیمی مشهداز جمله خانه ملک،خانه داروغه و دیگر بناهای قدیمی و تاریخی و هنرهای به کارگرفته شده در آنها توجه و آنها را بازسازی کرده ایم

هدف این پروژه ، ایجاد فضای گردشگری با رویکرد رونق اقتصادی(برندینگ) در فضایی نوستالژی میباشد

مخاطبان این پروژه (گردشگران و عوام مردم و حتی سرمایه گذاران در بخش های خصوصی)ست که میتوانند با قدم زدن در این پروژه خاطرات خود را از مشهد قدیم در ذهن تداعی کنند .

5-تم پارک دینی ( تاریخی فرهنگی)

تم پارک قصص قرآنی هشت بهشت

هدف از طراحی این مجموعه ایجاد فضایی تفریحی و دلنشین برای تمام اعضای خانواده به منظور آشنایی بیشتر با قصص قرآنی می باشد.در این تم پارک با طراحی زون های متفاوت با رویکردها و شیوه های بیان مختلف به ارائه داستانها پرداخته ایم .در این مجموعه هشت بخش (هشت بهشت ) طراحی شده که شامل داستان های اصلی می باشد و در لابه لای این فضاهای اصلی یک مجموعه داستانهای فرعی نیز وجود دارد .در این پروژه سعی کردیم با بیان شیوه های مختلف بیان مانند استفاده از مجسمه های رئال و فانتزی ،مجسمه های هیوج ، فضاهای بازی کودک و نوجوان ،دارک راید ،فضاهای نمایشگاهی ، پرفورمنس تئاتر و... جذابیت بصری بیشتری ایجاد نماییم تا مخاطبین ارتباط بهتری با داستان های قرآنی برقرار نمایند.

این مجموعه با زیر بنای حدودی32000 متر مربع  علاوه بر فضاهای داستانی شامل فضاهای اداری و مدیریتی ، بخش غذا و نوشیدنی ، کلوپ بازی ،  بخش خدماتی ( سرویس ها .نمازخانه و نگه داری کودک) ، گیفت شاپ و... می باشد.

6- تم پارک ادبی ( داستانی)

-تم پارک شهر قصه یک مجموعه تفریحی و خانوادگی با متراژ تقریبی 34000 متر مربع  می باشد .این تم پارک شامل 7 بخش می باشد که در هر بخش موضوعات مختلف داستانی با شیوه های بیان متفاوت مانند استفاده از مجسمه های رئال و فانتزی فضاهای بازی کودک و نوجوان ،دارک راید ،فضاهای نمایشگاهی ، پرفورمنس تئاتر و..  با رویکرد آشنایی بیشترخانواده ها با این داستان ها طراحی شده است . موضوعات داستانی شامل : داستانهای اساطیری ، افسانه های کهن ، قصه های عاشقانه ، داستان های پند آموز ، داستان های کودکانه و طنز ، داستان های بین المللی و ظرب المثل ها می باشد.در این مجموعه علاوه بر فضاهای تفریحی سایر فضاهای اداری مدیریتی ، بخش غذا و نوشیدنی ، بخش خدماتی ( سرویس ها .نمازخانه و نگه داری کودک) فروشگاه محصولات فرهنگی و.... در نظر گرفته شده است.

7- تم پارک طبیعی

تم پارک گذر طبیعت کیش

این تم پارک با هدف الگوبرداری از عناصر طبیعی کیش طراحی شده است .به طوری که تمام مجسمه ها، المان ها و مبلمان شهری کیش با تاثیر پذیری ازاین موضوع طراحی شده است.

هدف از طراحی این تم پارک بازسازی خاطرات گذشته و ایجاد حس همزاد پنداری در میان هنرمندان و مردم بوسیله آثار هنری است که منجر به زنده کردن تجربیات همزیستی مطلوب در آنها گردد این تغیرات موقتی در فضای شهری باعث می شود فضای شهری بابهره گیری از آثار هنرمندان و خلاقیت بی بدیل آنها روحی تازه بگیردو شادی و نشاط و همگرایی اجتماعی را برای شهروندان به ارمغان بیاورد .

8- تم پارک مینیاتوری

پارک مینیاتوری اهواز

هدف طراحی این پروژه یک تم پارک موضوعی به صورت مینیاتوری به شکل نقشه ایران می باشد که عناصر شاخص هر استان را در خود جای داده است که با رویکرد پاسخگویی به نیاز های اجتماعی شهروندان ایجاد و طراحی گردیده .از این تم پارک را می توان به عنوان یک عنصر شهری جهت ارتقاء کیفیت سیمای شهربهره برد.بناهای الگوبرداری شده در این تم پارک عبارت اند از : آرامگاه فردوسی ، آرامگاه خیام ، آرامگاه حافظ ، برج آزادی ، چغازنبیل، تخت جمشید،سی و سه پل ، ارگ بم ،عمارت ایل گلی ، بقعه شیخ زاهد ، گنبد کاووس ،قلعه بیرجند ، عمارت ملک،آرامگاه سید غلام رسول،آتشکده چهارطاقی ، پل گاومیشان،مسجد دومناره سقز،تندیس هرکول،باغ دولت آباد،گنبد چهل دختر،گنبد سلطانیه ،قلعه کلیسا ،آرامگاه بوعلی سینا،پل ورسک

8- تم پارک واقعیت مجازی

طراحی تم پارک وی آربا هدف ایجاد فضایی مهیج و سرگرم کننده برای بازی براساس بروزترین تکنولوژی های روز دنیا بارعایت سیرکولاسیون حرکتی مناسب در یک سالن  به مساحت تقریبی 642 متر مربع طراحی و اجرا شده است که شامل 8 بازی اختصاصی  واقعیت مجازی  میباشد. علاوه بر بازی ها فضای کوچکی  با عنوان کافی شاپ جهت  نشیمن در نظر گرفته شده است .

9- تم پارک های مفهومی ( با موضوع وحدت)

تم پارک وحدت

طراحی این فضا که جز میادین شهری نیز می باشد با تاثیر پذیری از اصول وحدت در کالبد و فضای معماری  صورت گرفته . این اصول عبارتند از :

- اصل محوربندی فضایی که خود شامل (تناسب و هماهنگی عناصر کالبدی و فضایی ، تاکید بر مرکزیت ،جانمایی فضاهای اصلی روی محورهای اصلی و فضاهای فرعی روی محورهای فرعی)  تاکید برمحور اصلی و مرکزی در این طرح مشهود است.

-اصل مرکز گرایی : در تم پارک وحدت از فضای میدان استفاده شده که که افراد بوسیله سیرکولاسیون حرکتی به فضای مرکزی (آبنما و فضای سبز) هدایت می شوند .

-اصل رده بندی سلسله مراتب :

- اصل سامان بندی حرکت در درون فضا

در این پروژه مخاطب طی مسیری رمپ ماندد بصورت سلسله مراتبی از طبقه همکف وادر طبقات پایین تر شده و در نهایت به فضای مرکزی که محل سکون است و فضایی برای تعمق می رسد .

-اصل تقدم درونگرایی بر برونگرایی : طراحی این پروژه به شکلی صورت گرفته که مخاطب را از فضای شهری به فضای امن درون پروژه می کشاند.

-اصل سیر از هندسه آفاقی در شهر به هندسه انفسی در معماری

اين نوع هندسه ازآنجا كه هم انسان در مسير آن در حال حركت است، و هم مرتب زاويه ديد انسان متغير و متنوع مي شود. بهترين حالت براي سيردرآفاق ونگاه كثرت طلب رهگذران است که در پروژه مشهود است.

شما می توانید جهت مشاهده سایر پروژه های هنری مرکز آفرینش و توسعه فضاهای هنری سراج به بخش نمونه کارها در سایت مراجعه فرمایید .